January 20, 2022

Kolarstwo szosowe jest pierwszą, najstarszą odmianą kolarstwa. Dyscyplina ta ma bardzo długą tradycję, dyscypliną olimpijską została już w 1912 roku. Polega na ściganiu się/przemieszczaniu wyspecjalizowanymi rowerami sportowymi (konkretnie – szosowymi) po drogach publicznych.

Popularność kolarstwa szosowego i jego zalety

Sport ten jest bardzo popularny, zawodowo uprawia go około 2000 zawodników, natomiast amatorsko szacowana liczba to około milion kolarzy. Na całym świecie rozgrywane są setki zawodów i wyścigów szosowych, które organizowane są na wiele sposobów i często gromadzą dużą rzeszę kibiców.

Spośród najważniejszych zalet kolarstwa szosowego, amatorzy tego sportu wymieniają przede wszystkim oszczędność czasu. Rower szosowy dużo lepiej sprawdza się w warunkach miejskich przy dużym rozwijaniu prędkości. Znacznie łatwiej osiągnąć duże prędkości na rowerze szosowym niż na przykład na typowym „góralu”. Jego budowa sprzyja warunkom na drodze.

Kolejną zaletą jest poręczność roweru, wynikająca z jego konstrukcji. Ważną cechą jest także trwałość tego rodzaju roweru sportowego. Ma ona często decydujący wpływ na wybór sprzętu przez kolarza. Mnogość zalet kolarstwa szosowego sprawia, że decyduje się na nie coraz więcej osób.

Psychologia rowerowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowość! Wszelkie info o Waszym sportowym zdrowiu!

Blog psychologiczny z innej strony

Blog psychologiczny z innej strony